Bez kategorii

Jak dobrze dbać o noże?

W dobrze wyposażonej kuchni nie może zabraknąć kompletu profesjonalnych noży. Dzięki nim krojenie i szatkowanie stanie się szybkie, łatwe i przyjemne. Jednak, by długo zachowały swoje właściwości, trzeba właściwie o nie dbać. Jak pielęgnować noże? Dlaczego warto wyposażyć się w dobrej klasy stalkę do noży?

Czym się kierować przy wyborze noży?

Na funkcjonalność kuchni wpływa wiele czynników. To nie tylko dobrej klasy, energooszczędny sprzęt czy praktyczne meble i ich właściwy układ, ale także drobne wyposażenie. Wśród tego obowiązkowo powinny znaleźć się dobrej klasy noże kuchenne.
Jak je wybrać? Noże można kupić pojedynczo lub w komplecie. Najważniejsze, by posiadały wysokiej jakości ostrze: mocne, ostre, z zakończeniem odpowiadającym rodzajowi krojonego produktu. Inny nóż nada się do mięsa, inni do warzyw, jeszcze inny do pieczywa. Kluczowa jest także stabilna, dobrze leżąca w dłoni rękojeść.

Pielęgnacja noży – o czym trzeba pamiętać

Nawet najlepszej jakości noże z czasem przestaną dobrze służyć, gdy nie będą odpowiednio pielęgnowane. O czym trzeba w tej kwestii pamiętać? Po pierwsze, właściwe traktowanie na co dzień: noże powinny być myte ręcznie, nie w zmywarce, najlepiej z dodatkiem delikatnych detergentów, które nie uszkodzą stali. Nie należy nimi kroić na blacie, zwłaszcza kamiennym, bo można w ten sposób stępić ostrze.
Kolejna ważna rzecz to regularne ostrzenie. Każdy nóż z czasem straci ostrość, nawet właściwie traktowany. Wtedy warto użyć stalki do noży – małego, prostego gadżetu, który pozwoli szybko przywrócić ostrzu jego pierwotne właściwości.

Stalki do noży – gdzie szukać?

Stalki do noży to bardzo popularny gadżet, dostępny w większości sklepów z akcesoriami kuchennymi. Można kupić go zarówno w niewielkich sklepach, jak i w sieciówkach. Ogromny wybór proponują także sklepy internetowe specjalizujące się w kuchennym wyposażeniu.
Wybierając stalkę do noży, najlepiej postawić jakość na pierwszym miejscu. Dobrej klasy urządzenie, pochodzące od renomowanego producenta nie tylko szybko zaostrzy tępe noże, ale i będzie dobrze służyć przez wiele lat.

Dodaj komentarz