Bez kategorii

Dieta sokowa – jak działa na organizm?

Dieta sokowa to sposób odżywiania się polegający na przyjmowaniu pokarmów o płynnej konsystencji. W tej diecie soki oraz koktajle zastępują standardowe posiłki spożywane każdego dnia. Jadłospis oparty na sokach jest niskokaloryczny, jednak zawiera dużo witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta sokowa i jej wpływ na człowieka

Ten rodzaj diety stosowany jest w celu oczyszczenia organizmu z niepotrzebnych, szkodliwych substancji. Można śmiało powiedzieć, że dieta sokowa to swoisty detoks dla ciała. Kuracja sokowa trwa od 3 do 7-8 dni, w zależności o tego, jaki typ diety wybierzemy.

Dieta oparta na spożywaniu tylko soków warzywno-owocowych nazywana jest również dietą niedoborową. Kaloryczność tej diety jest niska, wynosi od 800 do 1200 kcal. Z diety tej wyłączone są takie produkty jak: mięso, ryby, nabiał, tłuszcze, słodycze, produkty zbożowe itd. Dieta sokowa dzięki wyeliminowaniu ciężko strawnych produktów poprawia samopoczucie.

Negatywne skutki kuracji sokowej

Osoby, które decydują się na ten rodzaj diety, powinny wiedzieć, że oprócz pozytywnych następstw, może mieć ona negatywne konsekwencje. Warto podkreślić, że diety sokowej nie należy stosować podczas ciąży, karmienia piersią oraz w podeszłym wieku. Nie powinny do niej sięgać osoby z chorobami przewlekłymi: z cukrzycą, chorobami nerek oraz z chorobami układu krążenia.

Najczęściej przy diecie sokowej występują następujące negatywne skutki: uczucie głodu, uczucie osłabienia, senność, bóle głowy, obniżona koncentracja, uczucie zimna. Jeśli podczas tej diety doświadczymy tych objawów, warto zastanowić się czy kuracji lepiej nie przerwać.

Jakie soki spożywać podczas diety sokowej?

Przede wszystkim soki stosowane w diecie sokowej powinny być naturalne. Najlepiej takie wyciskane ze świeżych owoców i warzyw. W tej diecie nie używa się soków ani nektarów w kartonach, dostępnych w większości sklepów. Ważne jest, żeby w kuracji sokowej posiłki, czyli soki i koktajle były jak najmniej przetworzone.

Oprócz tego zaleca się, żeby podczas diety sokowej nie pić takich płynów jak kawa czy herbata. Jedyne, co należy dodatkowo pić to codziennie rano szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

Dodaj komentarz