Zielone okna – jakie certyfikaty i normy trzeba spełnić, by chronić środowisko?

Ekologia to dziś kwestia szczególnie istotna w każdej branży, a producenci okien coraz częściej zwracają uwagę na wpływ swojego produktu na środowisko. Okna spełniające kryteria ekologiczne wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju i wprowadzają do domów nie tylko naturalne światło, ale także przekonanie, że korzystamy z produktów bez negatywnego wpływu na Ziemię. Istnieje wiele certyfikatów i norm, które okna muszą spełnić, by zyskać miano zielonych.

Okna, rachunki i energia

Okna to jeden z najważniejszych elementów budynku. Odpowiednio dobrane okna wpływają na komfort mieszkańców oraz na bilans energetyczny budynku. Co zatem wpływa na ich energooszczędność?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry termiczne okien. Wysoka izolacyjność cieplna (Ug) oraz współczynnik przenikania ciepła (Uw) są kluczowe przy wyborze okien energooszczędnych. Im mniejsze te wartości, tym lepiej. Innym ważnym czynnikiem jest zastosowanie potrójnych szyb, które dodatkowo zwiększą izolacyjność cieplną okna.

Odpowiednio dobrane okna oznaczają nie tylko wygodę, ale również niższe rachunki za ogrzewanie. Dzięki nim zminimalizujemy straty energii, co przekłada się na realne oszczędności w domowym budżecie. Dlatego warto inwestować w jakość okien, ponieważ to ma bezpośredni wpływ na komfort życia oraz na stan portfela.

Sprawdzamy przez szybę

Kiedy rozważasz wymianę starych okien na coś świeżego i nowatorskiego, pewnie zastanawiasz się, jakie certyfikaty powinny mieć te ramy i szyby, które stawiają ekologię na piedestale. Nie lada wyzwanie, co? W jednym momencie stajesz przed decyzją, która wpłynie nie tylko na wygląd i komfort Twojej strefy komfortu, ale też na dobrą Ziemię, pod którą stąpasz.

Jak więc rozszyfrować ten ekologiczny kod okienny? Zacznijmy od przykładowego rozwikłania zagadki dla mieszkańców miasta królów Polski. Wiesz już, że okna Kraków powita z otwartymi, aczkolwiek szczelnymi ramionami, jeśli zechcesz postawić na produkty, które noszą dumnie znak CE. To tak, jakbyś trafił do klubu z najlepszymi w mieście okiennymi ekspertami. A co z sercem ekofana? Tutaj należy zwrócić baczną uwagę na certyfikat PASSIVHAUS, który jest jak VIP wśród ekologicznych standardów, dedykowany specjalnie dla miłośników okien z najlepszego sortu – tych pasywnych i hiperenergooszczędnych.

Co jeszcze? Szyby wielowarstwowe z ciepłą ramką? O tak, tu się zielone światło zapala! A może systemy wentylacyjne z rekuperacją ciepła? Bez dwóch zdań, to kolejny punkt dla ekodrużyny. Pamiętaj, że każdy detal ma znaczenie, kiedy po drugiej stronie okna czeka przyszłość naszej planety. Wrzuć więc na luz w wyborze odpowiedniego ekoszkiełka i niech Twoje okna staną się ekologicznym źródłem dumy!

Dodaj komentarz