Każdy, kto szuka podłogi do łazienki, prędzej czy później natknie się na linoleum, które należy obecnie do najpopularniejszych wykładzin podłogowych. Linoleum do łazienki jest to naturalna wykładzina dostępna w wielu kolorach i wzorach.
Linoleum do łazienki — naturalna wykładzina podłogowa o szerokiej gamie wzorów
Linoleum produkuje się już od ponad 150 lat. Pokrycie zostało wynalezione w 1860 roku przez Fredericka Waltona. Jest to elastyczny materiał, który ma bardzo długą żywotność nawet przy dużym obciążeniu.
Linoleum to prawdziwy klasyk wśród wykładzin podłogowych. Ponad 80 procent linoleum składa się z naturalnych surowców, takich jak żywica, korek lub mączka drzewna, juta i olej lniany.
Produkcja linoleum
Podczas produkcji linoleum jest zwijane w postaci masy na podkładzie jutowym i suszone. Ponieważ biodegradowalny materiał może pęcznieć w kontakcie z wilgocią, powierzchnia jest uszczelniana, aby chronić linoleum przed brudem i wodą. Elastyczne Linoleum do łazienki ma grubość od dwóch do czterech milimetrów i zapewnia szczególnie płaską strukturę podłóg, co jest zaletą zwłaszcza w starych budynkach.
Dawno minęły czasy, kiedy podłogi z linoleum oferowano w staromodnych kolorach i marmurowej strukturze, która kojarzyła się ze szpitalem. Obecnie linoleum jest dostępne zarówno do użytku komercyjnego, jak i mieszkaniowego w pięknych kolorach i fakturach przypominających drewno, marmur lub kamień.
Bardzo szerokie listwy od 150 cm do 200 cm umożliwiają niemal jednolity wygląd podłogi, co czyni linoleum szczególnie interesującym dla współczesnych budynków. Aby ułożyć podłogę z linoleum, podłoże musi być równe. Nawet najmniejsze nierówności w podłodze są później widoczne. Podłoga jest klejona, a spoiny uszczelnia się specjalnym klejem. Podłoga z linoleum jest łatwa do czyszczenia.
Zalety linoleum
Podłoga wykonana z oleju lnianego, mąki korkowej i tkaniny jutowej i jest dostępna w wielu wzorach. Poszczególne płytki składają się z trzech warstw: miękkiej powierzchni linoleum, płyty pilśniowej i izolacji akustycznej z korka. Nawet po długotrwałym użytkowaniu linoleum nie wykazuje prawie żadnych śladów zużycia, dlatego jest często używane w kuchniach i pokojach dziecięcych. Popularne jest również linoleum do łazienki.
Bardzo praktyczne jest również to, że linoleum jest łatwe w czyszczeniu i można je bardzo dobrze łączyć z ogrzewaniem podłogowym — zalety, które jeszcze bardziej zwiększają jego popularność.
Do wyjątkowych właściwości linoleum zalicza się również jego właściwości antystatyczne i bakteriobójcze – oznacza to, że podłoga wykonana z linoleum jest szczególnie higieniczna. Nic więc dziwnego, że często można go znaleźć w szpitalach, gabinetach lekarskich, szkołach czy siłowniach.