Kiedy w domu pojawia się pies, przed jego opiekunami rodzi się wiele decyzji, które trzeba podjąć. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej karmy, która zaspokoi potrzeby żywieniowe pupila. I choć karmę zawsze można zmienić na inną, warto znać podstawowe zasady, którymi należy się kierować w poszukiwaniu tej odpowiedniej.
Pełnoporcjowa karma dla psów
Bogata oferta sklepów zoologicznych może przyprawić o ból głowy, zwłaszcza początkujących opiekunów psów. Na co warto zwrócić uwagę, czytając informacje na opakowaniach, które udostępnia producent?
Decydując się na gotową karmę dla psów — suchą lub mokrą — najważniejsze jest, aby zawierała ona jak najwięcej mięsa. Psy to mięsożercy, dlatego zawartość tego składnika w ich codziennej diecie jest tak ważna. Przyjmuje się, że dobrej jakości karma powinna zawierać co najmniej 50% mięsa, natomiast zawartość 70% uznaje się za wartość optymalną.
Jednak warto pamiętać, że karmy dostępne na rynku różnią się nie tylko zawartością tego podstawowego składnika. Mają one zróżnicowane składy również pod względem dodatków takich jak warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe i inne. Pełnoporcjowa karma dla psów to taka, która zawiera wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach. Taka karma powinna w pełni zaspokajać potrzeby pokarmowe czworonoga. Czytając etykiety, oprócz składu karmy należy też zwrócić uwagę na wartości składników analitycznych, przede wszystkim stosunek białka do tłuszczu.
Uzupełniająca karma dla psów
Dbając o zdrowie i prawidłowy rozwój pupila, poza pełnowartościową karmą warto dostarczać mu również dodatkowych składników, które uzupełnią dietę. Wybór karmy uzupełniającej należy oprzeć na indywidualnych potrzebach zwierzęcia takich jak rasa, wiek czy ewentualne choroby. W kwestii zapotrzebowania i wyboru odpowiedniej karmy uzupełniającej warto zwrócić się do lekarza weterynarii lub psiego dietetyka, który na podstawie wyników badań i kondycji pupila pomoże dobrać odpowiednie smakołyki.
Karmę uzupełniającą stanowią wszelkiego rodzaju przysmaki, witaminy i suplementy wspomagające organizm i niebędące pełnowartościowym posiłkiem dla zwierzaka. Różnego rodzaju drobne smaczki treningowe, gryzaki, pasty i inne przysmaki dostępne na rynku również określane są mianem karmy uzupełniającej.
Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego pożywienia dla czworonoga, warto zasięgnąć opinii specjalisty — lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego, który zwróci uwagę na najważniejsze kwestie i pomoże wybrać odpowiedni model żywienia pupila.